Rozpoczęcie roku szkolnego i „Przerwany marsz”

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji pn. „Przerwany marsz…”, polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Planowana na pierwszy dzień szkoły akcja będzie okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny.

Razem z ogólnopolskimi organizatorami wydarzenia zachęcamy, aby 2 września 2019 r. wspólnie z babciami, dziadkami, a także osobami samotnymi, które mieszkają w danym regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny (urodzili się przed 8 maja 1945 r.) uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2019/2020.
Punktem kulminacyjnym akcji będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Zachęcamy również do publikowania zdjęć ze szkolnych klas z udziałem Seniorów. Prosimy o publikowanie zdjęć na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych z hasztagiem: #PrzerwanyMarsz.

W iławskiej Jedynce „Przerwany marsz” odbędzie się po oficjalnym otwarciu nowego roku szkolnego klas starszych około godz. 10.30. Wszystkich chętnych Seniorów do takiego uczczenia 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszamy!

Drugą częścią akcji będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami samotnymi, które odpowiedzą na pytanie jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku, a także jacy byli wtedy młodzi ludzie. Utrwalone w ciekawy sposób rozmowy i wspomnienia staną się być może częścią wspólnej publikacji.

Współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.

Inauguracja nowego roku szkolnego 2019/20 w „Jedynce”:
– klasy najmłodsze I – III godz. 9.00
– klasy starsze V – VIII godz.10.00
Miejsce: sala gimnastyczna. Prosimy o punktualność i strój galowy. Do zobaczenia!

https://www.przerwanymarsz.pl/

Poprzedni artykułPodręczniki i ćwiczenia w roku szkolnym 2019/2020. Wykaz podręczników do religii.
Następny artykułPlac zabaw dla najmłodszych uczniów „Jedynki” powiększył się