Uwaga! Biuro rzeczy znalezionych w „Jedynce”

Takiego roku jeszcze w „Jedynce” nie było! Markowe bluzy, wyjątkowe kurtki, oryginalne koszulki, czapki, rękawice, buty sportowe w workach i bez, spodnie, getry, portfele… Kilkaset sztuk ubrań, które pozostawili w szkole zapominalscy uczniowie.

– To, co widzimy po zakończeniu tego roku szkolnego zastanawia i zaskakuje – stwierdza dyrektor szkoły, Aleksandra Skubij. – Nigdy dotąd w szkole nie pozostawało aż tyle zapomnianych rzeczy. Tym bardziej jestem zaskoczona, że w ciągu roku szkolnego uczniowie mają możliwość – w kolejnych dniach od zgubienia – poszukać z paniami sprzątaczkami pozostawionych ubrań w pomieszczeniu, w którym znalezione rzeczy są później przechowywane. Życie pokazuje, że łatwiej stwierdzić: „ukradli mi”, „zgubiłem”, aniżeli poszukać cierpliwie. Czy to oznacza, że łatwo pozyskać nowe ubrania uczniom, gdy przyjdą do domu bez kurtki czy butów na wf? – zastanawia się dyrektor szkoły. – Niewielu osobom chce się dziś szukać swoich rzeczy – dodaje. – Podobnie jest z legitymacjami szkolnymi. W minionym roku prawie jedna trzecia uczniów wyrabiała sobie kolejny raz legitymację szkolną. Chociaż za duplikat trzeba zapłacić 9 złotych. Najczęstszy powód? „zgubiłem”…

Dziś mamy czasy, że wszystko, co nam się nie podoba lub co wymaga dodatkowego zaangażowania (jak chociażby dokładnego poszukania), wymieniane jest często na „coś nowego”. Bo łatwiej, szybciej, bo nie chce mi się szukać, bo będzie w to miejsce coś modniejszego?…

– Widok ogromnej ilości pozostawionych w szkole rzeczy i przedmiotów skłania do refleksji – stwierdza dyrektor, Aleksandra Skubij. – Zezwalając na takie postępowanie młodzieży, nie uczymy ich tak ważnej w życiu cechy jak odpowiedzialność i poszanowanie pracy, m.in.  rodziców, którzy na zakup ubrania musieli zapracować.  Dokładamy „cegiełkę” do budowania społeczeństwa niefrasobliwego, beztroskiego, nieroztropnego, lekceważącego pracę innych czy nawet gardzącego pracą innych.

„Biuro rzeczy znalezionych w „Jedynce” dostępne jest do końca lipca w godzinach od 8.00 do 14.00 w sali nr 7 po uprzednim skontaktowaniu się z sekretariatem szkoły.

 

Poprzedni artykułWyprawki do klas pierwszych w roku szk. 2019/20
Następny artykułWysoki wynik „Jedynki” z egzaminu ósmoklasisty 2019