Święto poezji w Jedynce

4 kwietnia 2019r. odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski w ramach eliminacji środowiskowych do XXXVII Konkursu Recytatorskiego “Spotkania z poezją” organizowanego przez Towarzystwo Kultury Teatralnej Warmii i Mazur. Celem konkursu jest uwrażliwienie uczniów na piękno języka polskiego i kulturę słowa.

W konkursie wzięło udział 32 uczniów. Dzieci i młodzież podzieleni zostali na 3 kategorie wiekowe. Pierwsza grupa wiekowa to klasy I i II, druga grupa klasy IV i V, a trzecia grupa wiekowa uczniowie klas VII, VIII i gimnazjum, którzy prócz interpretacji jednego utworu poetyckiego przygotowali też fragment prozy.

Oceny osób biorących udział w konkursie dokonało Jury polonistek: Agnieszka Prass – organizatorka konkursu, Bożena Paczkowska i Elżbieta Kozłowska. Kierowano się takimi kryteriami jak interpretacja i estetyka mówienia, dobór repertuaru do wieku i osobowości dziecka oraz ogólnym wyrazem artystycznym.

W kategorii klas I i II najciekawsze interpretacje tekstu zaprezentowali:

1. Jakub Kowalkowski z klasy IIc, który recytował wiersz Stefek Burczymucha Marii Konopnickiej

2. Aleksander Czubak z klasy IIb za wykonanie utworu Paweł i GawełAleksandra Fredry

3. Hanna Wentlandt z klasy Ib za zaprezentowanie utworu Pan ZielonkaMarii Konopnickiej

W kategorii klas IV i V zwyciężyli:

1. Alex Zieliński z klasy IVd za wykonanie utworu Krzysio słodyczoholikKrzysztofa Rogulskiego

2. Zofia Kowalewska z klasy IVa za utwór Zapach czekoladyDanuty Wawiłow

3. Anna Iwaniuk z klasy Ivc, która powiedziała wiersz Miss stonogaAgnieszki Frączek

W kategorii klas najstarszych:

1. Dorota Rumianowska z klasy IIIb za recytację wiersza NienawiśćWisławy Szymborskiej

i fragmentu utworu Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczekEleny Favilli

i Francescy Cavallo

2. Magdalena Dreszler z klasy VIIIc zaprezentowała wiersz Modlitwa domodlonaKrzysztofa Cezarego Buszmana i fragment Ani ze Złotego BrzeguLucy Maud Montgomery

Uczestnicy szkolnych eliminacji w dalszych etapach walczyć będą o tytuł mistrza recytacji. Po 2 osoby z każdej kategorii wiekowej będą reprezentować szkołę w eliminacjach miejskich

24 kwietnia 2019 roku o godz. 9.00 w Kinoteatrze Pasja w Iławie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Bez względu na wyniki, brawa należą się każdemu dziecku, które podjęło wyzwanie i poświęciło swój czas pracy nad interpretacją tekstu.

Poprzedni artykułInformacja dla Rodziców „Jedynki” o planowanym strajku w szkole
Następny artykułZ wizytą na Olimpie – odwrócona lekcja języka polskiego w Vc