Wybór zawodu, to wasz chleb – to od Was zależy czy będzie on na Waszym stole. Czas na kolej!

Zainteresowana grupa osób  – uczniów z klas III gimnazjum i VIII szkoły podstawowej z iławskiej „Jedynki” w dniu 15 lutego  miała okazję uczestniczyć w wycieczce zawodoznawczej do Technikum Kolejowego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Powitał i oprowadzał nas po szkole pan Andrzej Poturalski – manager. Prezentował nam sale oraz zdradzał ciekawostki szkoły i przyszłego zawodu.
Osoby zgłębiające tajniki matematyki, fizyki i geografii mogą śmiało ubiegać się o miano przyjęcia w szeregi technikum. Oprócz teorii, która jest bardzo ważna, młodzież uczy się praktyki od fachowców, współpracujących z nowymi technologiami w oparciu o nowinki w zawodzie. To powoduje, że absolwenci technikum znajdują zatrudnienie od razu po szkole, a niektórzy z nich podpisują umowy i już zaczynają współpracę, będąc jeszcze uczniami.
Uczniowie mogli poznać warunki lokalowe szkoły – pracownie informatyki – gdzie w przyszłości będą uczyli się projektowania tras pociągów (jedno z zadań egzaminu praktycznego w technikum) oraz pracownie automatyki i robotyki, gdzie mogą sami pracować nad wymyślaniem i udoskonalaniem nowych rozwiązań. Po wyczerpującym wykładzie, który obfitował w wiele ciekawych pytań kierowanych do prowadzącego mogliśmy zapoznać się również z ofertą szkolnej stołówki – jedząc pyszny obiad. Czas na relaks i ,,ułożenie wiedzy” był również w programie wycieczki, gdyż mieliśmy do swojej dyspozycji godzinę w Parku Trampolin. Na koniec spotkania po podziękowaniach z naszej strony pan Andrzej Poturalski pożegnał się z nami słowami …,,Wybór zawodu, to wasz chleb – to od Was zależy czy będzie on na Waszym stole….” To mądre stwierdzenie pokazuje, jak ważny jest wybór przyszłego zawodu i że warto się do tego należycie przygotować.

/B. Niksa, I. Makowska, Ł.Łużyński – opiekunowie grupy/

Poprzedni artykułSmakołyki dla ptaków
Następny artykułUwaga, rodzice uczniów klas VIII i III gimnazjalnych