Świąteczne spotkanie ze św. Franciszkiem, czyli jasełka w Jedynce

Święty Franciszek z Asyżu 24 grudnia 1223 r. zorganizował w Greccio pierwszą w świecie żywą szopkę bożonarodzeniową. Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali, wraz z osobami i żywymi zwierzętami. Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć prostym ludziom tajemnicę zbawienia. Dwa lata później św, Franciszek zmarł, a jego zakon kontynuował zwyczaj budowania szopek. Początkowo powstawały tylko przy zakonach franciszkańskich. Z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie. W Polsce tę tradycję franciszkanie zapoczątkowali u schyłku XIII wieku.

Scenariusz tegorocznych jasełek w iławskiej „Jedynce” oparty został na historii pierwszej franciszkańskiej szopki. Opowieść przeplatały wspólnie śpiewane polskie kolędy i pastorałki, bożonarodzeniowe piosenki angielskie, koncerty muzyczne uczniów na cymbałkach, saksofonie i pianinie oraz nauczycieli na skrzypcach i gitarach. Ogromnymi brawami nagrodzony został taniec śnieżynek.

Taniec śnieżynek

Taniec śnieżynek-białe balony

Pani dyrektor Aleksandra Skubij podziękowała wszystkim uczniom i nauczycielom za przygotowanie wzruszającego występu, podziękowała też licznie przybyłym rodzicom, babciom i dziadkom młodych artystów za ich obecność,  złożyła życzenia, by nadchodzące Święta Bożego narodzenia upłynęły w spokoju, gronie rodziny i przyjaciół, w atmosferze miłości i pojednania. Aby płynąca z nich nadzieja i wiara dały wszystkim siły do pokonywania codziennych trudności. W nadchodzącym Nowym Roku 2019 życzyła wszelkiej pomyślności, powodzenia i szczęścia każdego dnia.

Lulajże Jezuniu w wykonaniu klasy IIb

Na zakończenie wszyscy zebrani w auli szkolnej zaśpiewali wspólną kolędę i składali sobie życzenia.

 

/SP1/

Poprzedni artykułŚwiąteczne zajęcia w bibliotece
Następny artykułListy w języku angielskim do królowej Elżbiety II