Złóż życzenia Marszałkowi. Urodzinowa kartka do Józefa Piłsudskiego.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie wzięli udział w akcji „Złóż życzenia Marszałkowi”. Akcja została przeprowadzona w ramach projektu „Szkoła Niepodległej”, w której bierzemy udział. Projekt jest koordynowany przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, a honorowym patronatem objęło go Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach projektu zadaniem uczniów naszej szkoły jest przebycie pięciu Szlaków: Trzech Świąt Rzeczpospolitej, Współtwórców Niepodległości, Żołnierzy Niepodległości, Dróg do Niepodległości oraz Pierwszych Dni Wolności. W ramach jednego z nich – Szlaków Współtwórców Niepodległości – zainteresowani uczniowie „Jedynki” własnoręcznie przygotowali kartki z życzeniami urodzinowymi dla Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 r. Konkurs z okazji 151. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się w „Jedynce” w listopadzie i grudniu. Tematyką prac w konkursie „Złóż życzenia Marszałkowi” było wykonanie pracy plastycznej – KARTKI POCZTOWEJ z życzeniami dla Marszałka Józefa Piłsudskiego. Przystąpili do niego uczniowie starszych klas naszej szkoły. Cele konkursu:
– kształtowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia,
– popularyzowanie życia i czynów twórcy niepodległości Polski – Marszałka Józefa Piłsudskiego,
– kultywowanie pamięci o Marszałku Józefie Piłsudskim,
– popularyzowanie wiedzy historycznej,
– kształtowanie twórczej postawy,
– rozwijanie umiejętności plastycznych.
Od września 2017r. świętujemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. To dobra okazja, by utrwalić sobie historię naszej Ojczyzny, przypomnieć o ważnych osobistościach i wzbudzić w sobie dumę z bycia Polakiem. Jednym z takich bohaterów jest bez wątpienia Marszałek Józef Piłsudski. Nawiązując tradycji składania życzeń Marszałkowi, która zaczęła się w II RP, w tym szczególnym roku jubileuszowym uczniowie klas szkoły podstawowej: V B, VII A, VIII C i III B, III D gimnazjalnej oraz dzieci nauczycielki matematyki – włączyli się do akcji „Złóż życzenia Marszałkowi”. Własnoręcznie przygotowali piękne pocztówki, na których napisali słowa podziękowań i życzeń urodzinowych. „Dziękuję Ci, że mogę żyć w wolnej Polsce”, „Będę pamiętała”, „Dzięki Twoim staraniom i działaniom mamy Niepodległą”, „Oby w dzisiejszych czasach nie zabrakło nam takich bohaterów jak Pan”, „Życzę, byś tkwił w sercach Polaków na zawsze”, „aby Twoje dokonania były pamiętane przez Polaków”, „życzę nadal wielkiego szacunku, oraz nieskończonej pamięci za sukcesy w walce i dzielna postawę, która nadal jest godna naśladowania”, „dziękuję Panu za wytrwałość i dążenie do odzyskania Niepodległości”… – pisało wielu uczniów. Ktoś życzył „szczęścia na polowaniu”, ktoś inny „wiecznej czci”, czy nawet „bujnego wąsa”… Najciekawsze kartki zostały przesłane do Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Powstało ponad 200 telegramów!
Najciekawsze kartki zostały przesłane do Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku z listem dyrektora szkoły, w którym dyrektor Aleksandra Skubij napisała: „Ten rok jest szczególny, obchodzimy 100. Rocznicę Niepodległej i pragniemy się dodatkowo pochwalić, że w związku z tym wysłaliśmy do różnych instytucji, placówek oświatowych, przyjaciół naszej szkoły oraz do naszych rodzin ponad 400 kartek na pamiątkę 100. rocznicy wysłania pierwszej depeszy informującej świat o tym, że Polska jest niepodległa. Nasza praca wychowawcza i patriotyczna dzięki akcjom organizowanym przez Państwa Muzeum jest dla uczniów naszej szkoły dużo bardziej interesująca. Dziękujemy!”


O naszych działaniach pisały lokalne media.

/SP1/

Poprzedni artykułZakończenie projektu „My z Warmii i Mazur” – witrażownia w Jedynce
Następny artykułWarsztaty zdrowego żywienia