Świętujemy 100. rocznicę nadania pierwszej depeszy, że Polska jest niepodległa

Dziś wypełnialiśmy z uczniami karty pocztowe z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które wydawane są na pamiątkę wyemitowania w świat pierwszej w Polsce Niepodległej depeszy w nocy z 18 na 19 listopada 1918r. o treści oznajmiającej odrodzenie Rzeczypospolitej.

Józef Piłsudski 16 listopada 1918r. podpisał depeszę oznajmującą odrodzenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument ten, będący manifestem suwerenności i programem odbudowy państwa, miał trafić do wiadomości całego świata. Sposób wysłania depeszy był nieprzypadkowy i symboliczny. Radiotelegraf wymagałby pośredniczenia dotychczasowego zaborcy w przekazywaniu danych, za to swobodę łączności gwarantowały fale radiowe.

Polacy nie dysponowali radiostacją, dlatego po konspiracyjnym przygotowaniu akcji, nocą z 18 na 19 listopada 1018r. opanowali działobitnię warszawskiej Cytadeli. Zaraz po przejęciu radiostacji z rąk dotychczasowego zaborcy polscy żołnierze rozpoczęli wielogodzinne nadawanie alfabetem Morse’a depeszy notyfikującej odrodzenie Rzeczypospolitej. Świat dowiedział się, że: Mamy Niepodległą!

Akcja Mamy Niepodległą! jest skierowana do osób w każdym wieku i o różnych poglądach w całej Polsce. Każda z edycji to: trzy różne projekty kartek okolicznościowych autorstwa znanych artystów, radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje, promocja nowoczesnego patriotyzmu, integracja społeczności lokalnej, a przede wszystkim setki tysięcy wysłanych życzeń i uśmiechów na twarzach ich odbiorców. Uczniowie i nauczyciele „Jedynki” wypisali dziś około 400 kartek, adresując je do swoich rodzin, przyjaciół i znajomych. Dyrekcja szkoły zaadresowała karty do Przyjaciół Szkoły, z którymi współpracuje na co dzień. To był bardzo radosny dzień 🙂

/SP1/
https://muzeumpilsudski.pl/mamyniepodlegla/
Poprzedni artykułDwa zwycięstwa w Mistrzostwach Powiatu w Pływaniu Drużynowym Szkół Podstawowych
Następny artykułZakończenie warsztatów „Baśnie i legendy polskie w komiksie”