Podsumowanie akcji BohaterOn – kartka dla Powstańca

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i działaniami podjętymi „Dla Niepodległej” w naszej szkole zorganizowano akcję BohaterOn – kartka dla Powstańca. Odbył się też konkurs na najciekawszą kartkę, w którym zwyciężyły: Wiktoria Kempczyńska z klasy IIIB, Oliwia Gęstwicka z klasy VIIIB i Julia Sistermann z klasy VIIID. BohaterON.Włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historyczno-patriotycznej, w której uczniowie „Jedynki” uczestniczyli po raz drugi.

W ubiegłorocznej edycji projektu 60 uczniów gimnazjum pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, Agnieszki Prass pisało, a potem wysłało kartki do Powstańców. Dwóch uczniów otrzymało nawet odpowiedzi od adresatów. W tym roku więcej uczniów i nauczycieli, a nawet rodziców zainteresowało się akcją, a koordynatorem została pani Prass. 

Akcja BohaterOn ma na celu zachowanie pamięci o Powstaniu, uhonorowanie jego bohaterów, nawiązanie z nimi kontaktu poprzez wysłanie kartki.

Zachęciłam uczniów oraz nauczycieli do udziału w kampanii BohaterOn, ponieważ to piękny projekt. Pozwala on edukować młodych Polaków i zachowywać pamięć o wydarzeniach tamtych dni dzięki relacjom  żyjących jeszcze Powstańców. Jest to projekt, który łączy pokolenia – mówi koordynatorka szkolnej akcji BohaterOn. 

Powstańcy poświęcili swoją młodość, zdrowie, przyjaźń, miłość, wolność, dlatego zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala młodym Polakom na wyrażenie tego w symboliczny sposób. Projekt uczy wychowania do wartości, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne – dodaje pani Prass.

Akcja polegała na napisaniu kilku słów dla Powstańca z wykorzystaniem pocztówki BohaterON. Uczniowie wypisując kartki dla Powstańców, dokonywali wyboru biogramów Powstańców ze strony internetowej akcji lub ze strony internetowej IPN-u. Niektórzy podawali swój adres zwrotny, licząc na kontakt korespondencyjny z Powstańcem. 

Uczniowie napisali 280 kartek z życzeniami, wyrazami szacunku i podziwu dla Powstańców. Oto fragmenty zwycięskich kartek:

„Podziwiam za trud i zaangażowanie włożone w walki o stolicę. Zasługują Państwo na naszą wdzięczność pamięć i szacunek wyrażone w tak symboliczny sposób.”

„Dziękuję za to, że walczyłeś dzielnie o to, abym mogła teraz żyć w wolnym kraju, uczyć się polskiego, rozwijać się bezpiecznie. Dziękuję za odwagę, wytrwałość i miłość do Ojczyzny.”

„Wiem, że nie wszyscy dziś zdają sobie sprawę jak wiele zrobiłeś, co przeżyłeś… Chcę ci podziękować za walkę. Nie mogę sobie wyobrazić ile okrucieństwa widziałeś w tamtym czasie. Chociaż tak skromnym gestem chcę ci powiedzieć: Dziękuję!”

Podsumowaniem akcji było wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Uczniowie utworzyli na dziedzińcu „Jedynki” znak kotwicy z literą P – symbolem Polski Walczącej, który podczas działań wojennych rysowano na ścianach budynków walczącej stolicy. 

Wszystkie kartki zostaną dostarczone do adresatów przez fundację Sensoria, która jest organizatorem akcji.