Łamigłówki historyczne

Ruszyły „Łamigłówki historyczne” w iławskiej „Jedynce”. Akcja została przeprowadzona w ramach projektu „Szkoła Niepodległej”. Projekt ten jest koordynowany przez Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej, a honorowym patronatem objęło go Ministerstwo Edukacji Narodowej. W ramach projektu zadaniem uczniów naszej szkoły jest przebycie pięciu Szlaków: Trzech Świąt Rzeczpospolitej, Współtwórców Niepodległości, Żołnierzy Niepodległości, Dróg do Niepodległości oraz Pierwszych Dni Wolności. W ramach jednego z nich – Szlaków Dróg do Niepodległości – zainteresowani uczniowie starszych klas (gimnazjalnych) „Jedynki” razem z panem od techniki – Wojciechem Kopczyńskim przygotowali ogromną planszę do gry w kształcie Polski w granicach z roku 1918. W konsultacji z nauczycielami historii – panią Ewą WęglerskąMarcinem Michalskim opracowane zostały poszczególne kategorie zadań do gry. Szkolne rozgrywki zaplanowano w tygodniu poprzedzającym uroczyste obchody 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, od poniedziałku, 5 listopada do czwartku, 8 listopada 2018r..
Gimnazjaliści, poruszając się po mapie II Rzeczypospolitej, przemieszczali się po kraju, zdobywali punkty, odpowiadając na wylosowane pytania, dotyczące 4 zagadnień: postaci, dat, pojęć związanych z historią Polski, bądź wydarzeń z okresu 1795-1918. W ramach pojęć należało wyjaśnić m.in., co to jest źródło historyczne, chronologia, cywilizacja, insygnia koronacyjne, konfederacja, parlament, konstytucja. W ramach wiedzy o zaborach, m.in. odpowiedzieć na pytania, kim był Józef Chłopicki, Piotr Wysocki, Joachim Lelewel, kto był dowódcą legionów Polskich, gdzie był więziony w czasie I wojny światowej J. Piłsudski, gdzie była jedna z najcięższych bitew powstania listopadowego, jaka władzę przekazała w dniu 11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna J. Piłsudskiemu. Najwięcej emocji u graczy budziła znajomość dat z historii Polski, zaczynając m.in. od 966 r., czyli daty chrztu Polski, przez 1410r. – bitwę pod Grunwaldem, 1444 r. – bitwę pod Warną, 1596 r. – Unię Brzeską, 1618 -48 – wojnę trzydziestoletnią, 1683 r. – odsiecz wiedeńską, 1772, 1793, 1795 – odpowiednio: I, II i III rozbiór Polski przez Rosję, Austrię i Prusy, 1791 r. – uchwalenie Konstytucji 3 Maja, 1830-31 powstanie listopadowe, 1864 r. – powstanie styczniowe, 1914r. – utworzenie Polskiej Organizacji Wojskowej przez J. Piłsudskiego, do roku 1918 – odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Gry przygotowane przez uczniów i nauczycieli cieszyły się dużym zainteresowaniem. Młodzież lubi rywalizację, więc świetnie się bawiła i jednocześnie sprawdzała swoją wiedzę. Szkolna gra planszowa „Łamigłówki historyczne”, która powstała z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oprócz funkcji kształcącej, służącej utrwaleniu najważniejszych wydarzeń z historii Polski, posiadała wiele dodatkowych zalet, na przykład motywacyjną i integracyjną. Zadania wykonywane w grupie przyniosły dużo radości.
Zwyciężyli uczniowie klasy III C. Gratulujemy!

Poprzedni artykułWizyta klasy I c w Centrum Aktywności Lokalnej
Następny artykułDzień Zaduszny