Dzień Zaduszny

Iława nie leżała na głównych szlakach walk wojennych. Jednak, ze względu na położenie geograficzne i połączenie kolejowe (tu przecina się linia kolejowa z południa na północ i ze wschodu na zachód Polski) jest miejscem, niedaleko którego przemieszczały się siły zbrojne. W związku z tym na najstarszym cmentarzu komunalnym przy ulicy Wyszyńskiego powstał Pomnik Nieznanego Żołnierza, a wokół niego mogiły z nieopisanymi krzyżami. Mogiły żołnierzy nieznanych, o których niewiele wiadomo. Cmentarz ten znajduje się niedaleko Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie, więc to uczniowie naszej szkoły odwiedzają miejsca spoczynku tych, którzy polegli w naszym mieście lub tu zostali pochowani. Chwała bohaterom!

We wtorek 30.X.2018 r. uczniowie klas I i II wraz z wychowawcami oraz panią pedagog wybrali się na cmentarz znajdujący się przy ulicy Wyszyńskiego. Uczniowie porządkowali mogiły, zbierali i wyrzucali suche liście, zapalali znicze. Z ogromną powagą rozmawiali o bohaterskich czynach ludzi, którzy w minionych latach wyzwalali naszą Ojczyznę.

Cmentarz, który odwiedziliśmy to najstarsze miejsce pochówku w naszym mieście. W przeddzień rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach związanych z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami, a także o właściwym zachowaniu się w miejscach pamięci. Uczniowie spisali się na medal. Wszyscy zachowali ciszę i powagę. Po wykonaniu założonych działań wszyscy stanęli przy Pomniku Nieznanego Żołnierza w Iławie, trzymając honorową wartę. Na zakończenie zrobili pamiątkowe zdjęcie.

Poprzedni artykułŁamigłówki historyczne
Następny artykułPodsumowanie akcji BohaterOn – kartka dla Powstańca