Domki dla pszczół makatek

Podczas wrześniowego Pikniku Inspiracji pani Alina Rodziewicz z Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich opowiadała uczniom klasy I c i II b o dziko żyjących pszczołach samotnicach – makatkach. Owady te   posiadają niesamowite oczy i bardzo bujne „futro”, które zbiera pyłek kwiatów. Bujne owłosienie pomaga zapylać kwiaty, samice zbierają pyłek nie na owłosione nogi (czyli na koszyczek jak u większości pszczół) tylko na szczoteczkę brzuszną na spodzie odwłoka. Pszczoły samotne nie gromadzą zapasów na zimę tak jak pszczoły ulowe. Żyją dopóki mogą znaleźć pożywienie w naturze. Późną jesienią zamierają wszystkie z wyjątkiem kilku matek, które zakopują się w norkach w ziemi i zasypiają aż do wiosny. 

Naszym uczniom spodobały się te pracowite owady, dlatego otrzymały prezent od Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich. Podarowano dzieciom dwa domki dla makatek. Pan konserwator pomógł uczniom  zamontować budki na drzewach na terenie szkoły. Teraz pozostało nam czekać do wiosny na te ciekawe owady.    Dla uspokojenia rodziców informujemy, że pszczoły te nie żądlą, bo… nie mają żądła 🙂

samotnic

Poprzedni artykułLas pod dachem – ścieżka edukacyjna Hubertus Arena 2018
Następny artykułDzień owsianki, czyli „owsianka u głodnego Kopernika”