Tapicer – zawód poszukiwany

Kolejny zawodoznawczy czwartek uczniów „Jedynki”. Zainteresowana grupa uczniów – zarówno dziewcząt jak i chłopców miała okazję poznać środowisko pracy w zawodzie tapicer, szwaczka, stolarz. To wszystko dzięki nawiązanej współpracy z Firmą BRW Comfort Sp. z o. o.  Zakład Iława.

Wycieczka rozpoczęła się od spotkania uczniów z Panem Zbigniewem Sikorskim, który udzielił szkolenia z zakresu BHP. Następnie Pan Paweł Szraga – dyrektor – krótko scharakteryzował wszystkie wydziały i zaprosił do wspólnego zwiedzania. Zaczęliśmy od wydziału – mechanicznej obróbki drewna – konieczne było nałożenie słuchawek ochronnych ze względu na duży poziom hałasu. Mogliśmy zaobserwować pracę na stanowiskach, gdzie obsługiwane były maszyny CNC, wielopiła, szlifierka tarczowa, pilarka formatowa.Następnie udaliśmy się do hali montażu korpusów. Tu zapoznaliśmy się z takimi czynnościami jak montaż, uzbrajanie i oklejanie. Kolejny wydział  – rozkroju pianki – na którym można było zaobserwować pracę pilarki do rozkroju bloków oraz pilarki taśmowe. Przechodząc przez szwalnię, gdzie pracowały głównie panie obsługujące maszyny CNC, byliśmy świadkami pokazu cięcia jednowarstwowego i wielowarstwowego tkaniny, cięcia filcu i zszywania materiału przy pomocy maszyn – owerlok. Mieliśmy również okazję zobaczyć jak wykonuje się guziki, które stanowią elementy dekoracyjne kanap. Dużym zainteresowaniem okazała się maszyna do napychania poduszek. Przechodząc przez dział tapicerni, mogliśmy zaobserwować jak ciężka i odpowiedzialna jest praca tapicera, jak ważne są zdolności manualne, umiejętność przestrzennej wyobraźni i precyzja.

Wiele pytań padało ze strony uczniów – o pracę, zarobki, możliwość awansu. Z dużym zaangażowaniem i cierpliwie odpowiadał na nie sam dyrektor zakładu. Dociekliwość pytań ze strony naszych uczniów zaowocowała zaplanowaniem warsztatów na terenie zakładu. Marzenia o zawodzie tapicera są na wyciągnięcie ręki. Możliwe też jest praktyczne sprawdzenie się na stanowisku pracy.

Kolejna wycieczka już niebawem – zapraszam – B. Niksa.

 

Poprzedni artykułLekcja polskiego w bibliotece szkolnej
Następny artykułWycieczka do Kaczego Bagna