Wystawa „Sowiecka agresja 17 września 1939 r. na ziemiach Polski północno-wschodniej”

We wrześniu na ogrodzeniu naszej szkoły zawieszona została kolejna wystawa o charakterze historycznym. „Ekspozycja Oddziałowego Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku  poświęcona została agresji Armii Czerwonej na Polskę w czasie II wojny światowej. Na planszach wystawienniczych zaprezentowano m.in. sowiecko-niemiecką współpracę we wrześniu 1939 r., tragiczny los osadników wojskowych na Kresach Wschodnich, walki oddziałów polskich z wkraczającymi jednostkami Armii Czerwonej, losy ochotników – obrońców Grodna, których symbolem stał się 13-letni Tadzio Jasiński, który zginął przywiązany do pancerza sowieckiego czołgu jako „żywa tarcza”, zajęcie Wilna.

Wystawa powstała na podstawie materiałów uzyskanych ze zbiorów prywatnych, z archiwów w Grodnie i Mińsku. Wystawie towarzyszyło multimedialne wydawnictwo, zawierające elektroniczną wersję wystawy oraz płytę DVD z notacjami świadków historii, opowiadających o wkroczeniu Sowietów.

Wystawę otwarto 17 września 2009 r. w centrum Białegostoku przed kinem „Ton” w ramach obchodów 70. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.”

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/wystawy/13767,Sowiecka-agresja-17-wrzesnia-1939-r-na-ziemiach-Polski-polnocno-wschodniej.html

Tradycyjnie wystawa została zorganizowana dzięki współpracy z panem Andrzejem Rykaczewskim.

Poprzedni artykuł„Dziady cz.II” w wykonaniu Teatru Młodego Pokolenia
Następny artykułInnowacja pedagogiczna „Moje fascynacje czytelnicze”