Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego już 8 września w Galerii przy Ratuszu

Tegoroczne Narodowe Czytanie organizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną odbędzie się pod Patronatem Burmistrza Miasta Iławy w Galerii obok miejskiego Ratusza. W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie będzie miało charakter patriotyczny i biało-czerwoną oprawę. Dyrektor szkoły przedstawi informacje o obchodach 100-lecia wolnej Polski w ramach Roku dla Niepodległej. Spotkanie uatrakcyjnią: występ młodszych uczniów w tańcu narodowym oraz recytacje przygotowane przez starszych uczniów. Do czytania fragmentów „Przedwiośnia” zaproszeni zostaną: uczniowie, nauczyciele, rodzice, dyrektorzy innych szkół, urzędów miasta, gminy i powiatu oraz chętni mieszkańcy.

Z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości „Narodowe Czytanie” zostało wzbogacone o „Antologię Niepodległości” – fragmenty 44. dzieł literackich, które stanowią przekrojowy obraz literatury i kultury Polski (pełen wykaz tekstów dostępny jest na stronie: http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/antologia-niepodleglosci-lista-tekstow).
Jedną z powieści wymienionych w spisie jest dzieło Henryka Sienkiewicza – „Potop” – książka, która nadal cieszy się ogromną popularnością. Korzystając z okazji MBP proponuje wszystkim miłośnikom „Potopu” (bez względu na wiek) wzięcie udziału w quizie – jak dobrze znasz „Potop” Henryka Sienkiewicza pod tytułem „Czasem więcej słowem można wskórać niźli orężem.”

Miejska Biblioteka Publiczna zaplanowała dla wszystkich gości Galerii przy Ratuszu wiele atrakcji z patriotycznymi akcentami. Szkoła przygotuje mini kawiarenkę, będzie można wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Jak co roku Kancelaria Prezydenta przysłała przed Narodowym Czytaniem okolicznościowy stempel, który zostanie wbity do każdego przyniesionego przez Mieszkańców Iławy prywatnego egzemplarza „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Program Narodowego Czytania 2018 -10:00-14:00 :
Czytanie „Przedwiośnia” cz.1, występy artystyczne klasy II – taniec, czytanie „Przedwiośnia” cz.2, recytacje wierszy – dzieci i młodzież, czytanie „Przedwiośnia” cz.3, „Czasem więcej słowem można wskórać niźli orężem” – quiz jak dobrze znasz „Potop” Henryka Sienkiewicza, czytanie „Przedwiośnia” cz.4…
Wśród wielu niespodzianek dla osób czytających i gości spotkania MBP przygotowała certyfikaty, biało – czerwone tulipany, zakładki – klips z orłem, znaczki okolicznościowe, breloczki do samodzielnego złożenia.
Dla chętnych będą przygotowanie sztalugi – planujemy rysowanie, malowanie – tylko w bieli i czerwieni na temat: „Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie. To jest ojczyzna duszy.”
Szkoła Podstawowa nr 1 i Miejska Biblioteka Publiczna w Iławie serdecznie zapraszają wszystkich chętnych!

Poprzedni artykułWystawa IPN „Polska Walcząca”
Następny artykułNiezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna „Inka” 1928–1946