Wystawa IPN „Polska Walcząca”

Do 16 lipca 2018r. na ogrodzeniu naszej szkoły wyeksponowana była wystawa IPN „Polska Walcząca”. Szesnaście plansz przyciągało uwagę uczniów oraz mieszkańców Iławy od początku czerwca. Lokalizacja ekspozycji przy najstarszym budynku szkoły w Iławie stała się tradycyjnym miejscem na wystawy edukacyjne opisujące najważniejsze wydarzenia z historii Polski.
Przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa „Polska Walcząca” przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza” i powstanie warszawskie, których siedemdziesiątą rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach. (ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/9180,Wystawa-Polska-Walczaca.html)

Dziękujemy panu Andrzejowi Rykaczewskiemu za inicjatywę i pomoc w organizacji wystawy.

Poprzedni artykułVIII Gala Osiągnięć Szkolnych
Następny artykułNarodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego już 8 września w Galerii przy Ratuszu