Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej przygotował Program Niepodległa 1918 – 2018, którego celem jest przeżycie setnej rocznicy odzyskania Niepodległości w szerokich kręgach społeczeństwa, w kraju i poza jego granicami.
W związku z ogłoszonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Rokiem dla Niepodległej – propozycje programowe ZHR są cenne i wzbogacają programy wychowawcze szkół, dają okazję do osobistego doświadczenia przynależności do szeroko pojętej Wspólnoty i współuczestnictwa w wydarzeniach wzmacniających z nią osobistą więź.
ZHR zaproponował pozyskanie tytułu zwanego Mianem „Szkoły Niepodległej”. Mogą go zdobyć szkoły, które zarejestrują się na przygotowanej platformie i wykonają wymaganą liczbę zadań. Nasza szkoła przystąpiła do tego programu.
Czas trwania programu: 1 września 2017 – 31 grudnia 2018 r.
I. Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej
Projekt uczczenia świąt państwowych: Konstytucji 3 Maja jako święta mądrości narodu i jego klasy politycznej, która potrafiła podnieść się z upadku i wskazać narodowi cele przyświecające sześciu pokoleniom Polaków; Wojska Polskiego 15 sierpnia – święta zwycięstwa zjednoczonego narodu nad zagrażającym bolszewizmem, zwycięstwa które stało się mitem założycielskim II Rzeczypospolitej; Niepodległości 11 Listopada – święta radowania się z wolności, suwerenności, a zarazem święta jedności narodu mimo różnych dróg wiodących do niepodległości.
- Udział w obchodach świąt państwowych (03 V, 15 VIII lub 11 XI).
- „Narodowe” czytanie fragmentów wybranych dzieł związanych z odzyskaniem niepodległości.
II. Szlak Współtwórców Niepodległości
Projekt wydobycia na światło lokalnych działaczy i dowódców Polskiej Organizacji Wojskowej, bohaterów drugiego planu, nauczycieli, ludzi kultury itp., osób zasłużonych dla Niepodległości.
- Udział w konkursach organizowanych przez instytucje, np. Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Polski, Narodowe Centrum Kultury i inne.
- Złóż życzenia Marszałkowi – przygotowanie i wysłanie kartek z życzeniami urodzinowymi lub imieninowymi do Muzeum w Sulejówku.
III. Szlak Żołnierzy Niepodległości
Projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez dbanie o miejsca pochówku oraz inne miejsca pamięci (tablice, krzyże, pomniki) i we współpracy z partnerami zewnętrznymi, np. samorządem, objęcie ich stałą opieką oraz popularyzacja wiedzy o nich.
1. Otoczenie opieką miejsca pamięci.
IV. Szlak Dróg do Niepodległości
Projekt ukazujący wielość dróg prowadzących do wolności.
- Zaprojektowanie gry (np. planszowej) związanej z drogami do niepodległości.
V. Szlak Pierwszych Dni Wolności
Projekt organizacji wielu wydarzeń upamiętniających pierwszy dzień wolności w różnych miejscowościach i regionach.
- Moja Ojczyzna Niepodległa – przeprowadzenie konkursu wokalnego lub recytatorskiego dla szkoły, kilku szkół lub środowiska lokalnego.