Ogólnopolska wystawa IPN „Zbrodnia Katyńska”

W kwietniu 2018 r. na zewnętrznym ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie umieszczona została wystawa przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa poświęcona jest zamordowanym przez NKWD polskim oficerom (składa się z 12 plansz). Ukazuje zbrodnię katyńską: od układu Ribbentrop-Mołotow, poprzez losy polskich oficerów aresztowanych i osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, po mord w Katyniu i ogłoszenie przez Niemców informacji o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w 1943 r. Na wystawie można zobaczyć m.in. kopię rozkazu likwidacji polskich oficerów więzionych w Ostaszkowie, Kozielsku i Starobielsku podpisanego przez Józefa Stalina.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone zostało w 2007 roku w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku /Wikipedia/.

Wystawa prezentowana była w Iławie ponad miesiąc. Wiele osób, przechodząc obok plansz, zatrzymywało się i czytało oraz oglądało wyeksponowane informacje. Rok wcześniej, w tym miejscu wisiały plansze wypożyczone od Stowarzyszenia Traugutt nt. „Żołnierze Wyklęci”.

Dziękujemy panu Andrzejowi Rykaczewskiemu za inicjatywę i pomoc w organizacji wystawy.

/SP1/

Poprzedni artykułWarsztaty ornitologiczne dla klas IV
Następny artykułFinał konkursu dla przedszkolaków „Zwiastuny wiosny”