Lodowe eksperymenty

Dzieci lubią eksperymenty, a zima to dobra pora roku na przeprowadzenie doświadczeń związanych z lodem i jego topnieniem. Lodowe eksperymenty przeprowadziła klasa I a, zastanawiając się jak szybko roztapia się lód.

Do wykonania eksperymentu uczniowie potrzebowali: 3 plastikowe kubki, 3 kostki lodu, zimna wody, sól. Do pierwszego kubka z kostką lodu nalali zimnej wody, do drugiego wsypali sól, w ostatnim była tylko kostka lodu.

Każdy prowadził własną obserwację i zastanawiał się, która z kostek rozpuści się pierwsza. Eksperyment udowodnił, że w tym samym czasie roztopił się lód z zimną wodą oraz lód z dodatkiem soli. Jako ostatnia stopiła się kostka w pustym kubku. Otoczona powietrzem, miała zdecydowanie mniej cząstek, dlatego lód roztapiał się bardzo powoli.

Uczniowie dowiedzieli się jak przyśpieszyć topnienie śniegu, żeby szybciej przyszła wiosna.

Poprzedni artykułJan Brzechwa jakiego nie znamy
Następny artykułRozmowy o Żołnierzach Wyklętych