Lodowe eksperymenty

Dzieci lubią eksperymenty, a zima to dobra pora roku na przeprowadzenie doświadczeń związanych z lodem i jego topnieniem. Lodowe eksperymenty przeprowadziła klasa I a, zastanawiając się jak szybko roztapia się lód.

Do wykonania eksperymentu uczniowie potrzebowali: 3 plastikowe kubki, 3 kostki lodu, zimna wody, sól. Do pierwszego kubka z kostką lodu nalali zimnej wody, do drugiego wsypali sól, w ostatnim była tylko kostka lodu.

Każdy prowadził własną obserwację i zastanawiał się, która z kostek rozpuści się pierwsza. Eksperyment udowodnił, że w tym samym czasie roztopił się lód z zimną wodą oraz lód z dodatkiem soli. Jako ostatnia stopiła się kostka w pustym kubku. Otoczona powietrzem, miała zdecydowanie mniej cząstek, dlatego lód roztapiał się bardzo powoli.

Uczniowie dowiedzieli się jak przyśpieszyć topnienie śniegu, żeby szybciej przyszła wiosna.