Naukowa wyprawa do Torunia

W środę, 7 marca, uczniowie klasy VII d mieli okazję przekonać się, że fizyka (ale również inne nauki przyrodnicze) nie jest wcale taka straszna, jak niektórzy ją „malują”. Tym razem w poszukiwaniu odpowiedzi na odwieczne pytanie fizyków „DLACZEGO?” udali się do Torunia.

W Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, samodzielnie i aktywnie, przyswajali wiedzę
o nauce, technice, przyrodzie i kulturze poprzez zabawę i eksperymenty. Przebywając sześć pięter „Młynu Wiedzy”, mogli m.in. podziwiać najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta, w strefie „O obrotach” sprawdzić prawa związane z kołem, ruchem obrotowym, układami planetarnymi i podróżami kosmicznym, w strefie „Rzeka” – zbudować tamę na rzece, sprawdzić, jak można wykorzystać energię wody, zobaczyć, jak struga wody zakrzywia światło, w strefie „Idee” wniknąć w budowę ludzkiego ciała, sprawdzić, jak dawniej przesyłano informacje, posłuchać „szepczącej ściany”, w strefie „Kalejdoskop” poddać się iluzji, jakie tworzą obrazy tworzone przez zwierciadła, soczewki, pryzmaty, a w strefie „Wszystko… jest liczbą” przekonać się, że liczyć można „inaczej” wykorzystując nietypowe sposoby i przyrządy. 

Druga część wyprawy to wizyta w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, gdzie uczestniczyliśmy w wykładzie i pokazach prof. Grzegorza Karwasza pt.” Co jest napisane na pomniku Kopernika?” . Siódmoklasiści przekonali się, że słynny fragment wierszyka M. Konopnickiej „Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię…” spłyca nieco dokonania Kopernika, a młotek i piórko spadają tak samo.

Wyjazd zorganizowały nauczycielki: Justyna Wasilewska i Elżbieta Kowalska

 

Poprzedni artykułPtaki szponiaste naszych parków krajobrazowych
Następny artykułProjekt edukacyjny PGNiG „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”