Remigiusz wygrał 500 dolarów w amerykańskim konkursie

Remigiusz Próchniewski, uczeń klasy III D gimnazjum iławskiej „Jedynki” odniósł sukces w konkursie ogłoszonym przez Animex Foods Sp. z o.o. Jego zadanie polegało na napisaniu pracy pisemnej (referatu) na temat wiążący historię Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej z historią Polski.

„O roli Ameryki w ustanowieniu niepodległości Polski po I wojnie światowej. Czy stany Zjednoczone nadal mają dziś rolę gwaranta polskiej wolności i niepodległości?” To temat pracy konkursowej, organizowanej dla rodzin pracowników zatrudnionych w firmach z kapitałem USA przez  Amerykańską Izbę Handlową w Polsce. Na stronie Animexu czytamy: „Naszym największym projektem jest Fundacja Smithfield Polska im. Zygmunta Piwońskiego, która od 2007 roku wspiera młodzież szkolną i studentów poprzez przyznawane stypendia. We wszystkich lokalizacjach, gdzie położone są nasze oddziały, staramy się wypełnić ideę „myśl globalnie działaj lokalnie”. Będąc firmą o międzynarodowym zasięgu, eksportującą swoje produkty do ponad 40 krajów świata, nie zapominamy o otaczających nas społecznościach”.

– Z ogromną satysfakcją przyjęliśmy w szkole fakt, że nasz uczeń,  Remigiusz Próchniewski z klasy IIId, zajął w tym konkursie I miejsce – mówi dyrektorka szkoły, Aleksandra Skubij.

Miesiąc przed terminem składania prac konkursowych, mama Remigiusza, pracująca w Animex Foods Sp. z o.o. sp. k. Oddział w Iławie, otrzymała informacje o ogłoszeniu konkursu. Wiek uczestników 15 -19 lat, interesujące warunki uczestnictwa i zachęcająca nagroda spowodowały, że postanowiła namówić syna do udziału. Remigiusz jest uczniem, który lubi konkursowe wyzwania. Jest aktywnym uczestnikiem zmagań na temat wiedzy pożarniczej z sukcesami w etapie miejsko-gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz krajowym (siódme miejsce w kraju w 2017r.). W konkursach o tej tematyce startuje od VI klasy, bo – jak opowiada – pan przygotowujący do konkursu dowiedział się, że tata Remigiusza jest strażakiem. Remigiusz gra też w piłkę nożną w ITS Jeziorak Iława w grupie juniorów młodszych. Tu też, razem z drużyną, osiągał sukcesy: dwa razy mistrzostwo województwa i raz wicemistrzostwo województwa. W piłce nożnej jest reprezentantem szkoły. Ostatnio drużyna szkolna pod opieką nauczyciela Andrzeja Biernackiego wygrała etap powiatowy rozgrywek i zajęła II miejsce w etapie rejonowym.

Po rozmowie z mamą stwierdził, ze warto spróbować. Tym bardziej, że trochę interesuje się historią współczesną, głównie czasami II wojny światowej, a temat zmuszał go do zgłębiania wiedzy częściowo w tym zakresie. Rozpoczęło się szukanie w internecie, w różnych źródłach. Im więcej szukał, tym bardziej temat wydawał mu się ciekawy. Praca została wysłana w terminie.

Jakież było jego zdziwienie, gdy dostał zaproszenie na 11 grudnia do Warszawy do 5-gwiazdkowego hotelu The Westin Warsaw w centrum stolicy. Pojechał z rodzicami. – To było dla mnie ogromne przeżycie – opowiada Remigiusz. – Gdy dowiedziałem się, że byłem najmłodszym uczestnikiem, nie miałem wielkich nadziei na sukces, a tu informacja, że zająłem I miejsce… Startowałem w tym konkursie pierwszy raz, ale nie ostatni – dodaje. – Wtedy uświadomiłem sobie, że warto uczyć się języka angielskiego, ten sukces zwiększył moją motywację. Wiem, że to doświadczenie przyda mi się w przyszłości.

Nagroda, którą otrzymał Remigiusz jest rzeczywiście bardzo atrakcyjna: wynosi 500 dolarów, które wpłacono na jego konto. Na pytanie, na co wyda te pieniądze zastanawiał się czy może na jakiś wyjazd, czy raczej na spełnienie marzenia o zakupie kota rasowego brytyjskiego.  Serdecznie Remigiuszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w podejmowanych wyzwaniach.

[pdfviewer width=”650px” height=”849px” beta=”true/false”]http://sp1.ilawa.pl/wp-content/uploads/2018/01/IMG-3.pdf[/pdfviewer]

Poprzedni artykułWybory szkolne
Następny artykułPrezydium Rady Rodziców 2017/18