Dziś idę walczyć, mamo…

10 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 1 uczczono Narodowe Święto Niepodległości. Na trzech godzinach lekcyjnych odbył się uroczysty apel dla klas IV i VII szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum.

Cała społeczność szkolna miała możliwość obejrzeć i wysłuchać patriotycznego montażu słowno-muzycznego okraszonego utworami muzyki klasycznej Chopina, współczesnej (zespołu Metallica, Ryszarda Rynkowskiego i Krystyny Jandy), pieśniami patriotycznymi, prezentacją multimedialną oraz fragmentem przemówienia wielkiego Polaka, Jana Pawła II. Narracja scenariusza przepleciona była wierszami i scenką dwojga młodych współczesnych obywateli. Ważną rolę odegrała też milcząca postać w czerni siedząca przy ognisku, która z czasem się zdemaskowała i okazała piękną, wolną i dumną Ojczyzną. Z uwagi na aktualnie trwający „Rok dla Niepodległej” tegoroczny montaż nie zakończył się wraz z datą odzyskania niepodległości. Autorki całego projektu przebrnęły w treściach przez II wojnę światową, okres komunistycznego reżimu, aż dotarły do ponownie odzyskanej wolności przy wsparciu Kościoła Katolickiego w 1989 r. Podczas występu oprócz słowa pojawiły się również obrazy. Wspominano sławnych, ważnych Polaków – patriotów, o których nie sposób zapomnieć: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Piłsudskiego i tych często anonimowych pomordowanych w Katyniu, podczas II wojny światowej, zabitych w latach 70-tych w Gdańsku oraz Jana Pawła II – autorytet wielu Polaków. Niecodziennym akcentem zwłaszcza dla młodzieży było poczęstowanie wszystkich kawałkami chleba – symbolem polskości.

W akademii wystąpili uczniowie kl. II d gimnazjum (Aleksandra Grajnert, Julia Jabłońska, Zuzanna Jankowska, Zuzanna Klimik, Mateusz Krajewski, Julia Michalewska, Kewin Migdał, Nikola Rafińska, Nikola Raszkowska, Nadia Sieszputowska, Leokadia Skweres, Maciej Żabiełowicz), kl. IV a (Tomasz Kacprzycki, Hanna Konarska, Zuzanna Lamparska, Alicja Paczkowska, Arkadiusz Paczkowski, Lena Zagórska) oraz szkolny chórek, w którym zaśpiewali czwartoklasiści z silnym wsparciem starszej koleżanki, Natalii Rucińskiej z kl. II a. Wszyscy młodzi artyści zostali bardzo docenieni przez publiczność, a wyrazem tego było skupienie i zainteresowanie podczas każdego występu, gromkie brawa oraz wyrazy uznania, które padły z ust Dyrekcji szkoły na podsumowanie apelu. Przygotowaniem całej uroczystości (od scenariusza, przez dobór utworów muzycznych, aranżacje do pieśni patriotycznych, reżyserię, scenografię oraz próby śpiewu i deklamacji) zajęły się nauczycielka historii i polonistka – Panie: Ewa Węglerska i Elżbieta Kozłowska.Szkolny chórek przygotowała Pani Magdalena Kawala, dekorację sceny wykonała Pani Jolanta Michalewska przy współudziale Pani Ewy Motylińskiej, zaś nad nagłośnieniem czuwał Pan Krzysztof Kasprowicz. Za wystąpienie Pocztu Sztandarowego odpowiedzialna była opiekunka Samorządu Uczniowskiego.

Organizatorki jak zwykle bardzo dziękują wszystkim uczniom za wytrwałość, cierpliwość, zaangażowanie i maksymalną mobilizację, nauczycielom za owocną współpracę, Dyrekcji za wszelkie wyrazy wdzięczności, publiczności za uważny odbiór i pozytywne reakcje, natomiast rodzicom występujących artystów za zrozumienie i wsparcie.

Elżbieta Kozłowska

 

Poprzedni artykułKokardy patriotyczne w „Jedynce”
Następny artykułI. miejsce naszej drużyny w konkursie powiatowym pod tytułem „Nic już nie będzie takie samo”