Kartka od Powstańca

Gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Iławie wraz z polonistką Agnieszką Prass udowodnili, że pamiętają o poświęceniu uczestników Powstania Warszawskiego, przyłączając się 2 października 2017 r. do ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Była to II edycja akcji mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego w symboliczny sposób poprzez wysłanie im kartek pocztowych. Kampania BohaterON trwała od 1 sierpnia do 2 października, dokładnie 63 dni – tyle, ile Powstanie Warszawskie.Wszystkie kartki po zakończeniu akcji zostały przekazane Powstańcom przez organizatorów kampanii. 

Młodzi ludzie wyrazili swoją wdzięczność i szacunek Bohaterom pisząc: „Dziękujemy!” i „Pamiętamy!”, i nie spodziewali się odpowiedzi. Ku ogromnemu zaskoczeniu młodzieży tuż przed świętami Bożego Narodzenia nadszedł list od Powstańca. Podziękowania za pamięć oraz życzenia świąteczne otrzymali Jakub Lotarski i Sebastian Pyza z klasy IIb. 

Uczniowie wspólnie napisali kartkę do żołnierza Armii Krajowej zgrupowania „Chrobry II” o pseudonimie Zapałka, Władysława Rosińskiego. Powstaniec urodził się 2 lipca 1926 roku w Warszawie, pracował na poczcie podczas wojny, a w powstaniu walczył o Śródmieście Północ. Chłopcy zapewnili Go o swym szacunku i podziękowali za Jego poświęcenie w walce za Ojczyznę. 

– Mój pradziadek, Bolesław Lotarski też brał udział w Powstaniu Warszawskim. Znalazłem nawet na ten temat informacje w internecie – mówi Jakub, pokazując list. – Odpowiedź od jednego z Powstańców, być może kolegi pradziadka, będzie moją cenną pamiątką.

Dzięki akcji młodzież z wielkim zainteresowaniem poznawała historie Powstańców i poprzez to wzmacniała poczucie tożsamości narododowej.

Poprzedni artykułEuropejska Noc Naukowców w Olsztynie
Następny artykułMleko, owoce i warzywa w „Jedynce”