Narodowe Czytanie 2017 – „Wesele” Wyspiańskiego

W sobotę, 2 września 10.00-13.00 czytaliśmy „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W Gimnazjum Samorządowym nr 1 im. Mikołaja Kopernika (obecnie w Szkole Podstawowej nr 1) bibliotekarze szkoły i nauczyciele poloniści z uczniami zainteresowanymi literaturą polską i Samorządem Uczniowskim od kilku lat organizują przed szkołą przy centralnym skrzyżowaniu miasta kawiarenkę i miejsce, w którym odbywa się czytanie kolejnych stron wyznaczonego przez Prezydenta RP  utworu połączone z wystawką różnych wydań czytanej książki.

Co roku zapraszamy do czytania uczniów, rodziców, nauczycieli, władze samorządowe, dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek i instytucji z rodzinami oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. Przygotowane jest nagłośnienie oraz w przerwach podkład muzyczny tematycznie związany z epoką, która opisana jest w czytanym utworze.

W kawiarence przygotowana jest kawa, herbata i ciasteczka upieczone przez uczniów.

Wszyscy czytający dokonują wpisu pamiątkowego w wyłożonej Księdze Pamiątkowej i Kronice Szkoły i otrzymują pamiątkowy znaczek z logo Narodowego Czytania wykonany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Iławie, która od lat jest naszym partnerem w tym wydarzeniu. Z kancelarii Prezydenta RP otrzymujemy pamiątkowy stempel, który każdy, kto przychodzi do nas z własnym egzemplarzem „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, może umieścić na kartach swojego prywatnego wydania. Impreza na stałe wpisała się w kalendarz pierwszej soboty września. I choć w tym roku deszcz wygonił nas spod pomnika do szkoły, na pasjonatów Narodowego Czytania mogliśmy liczyć.

Aleksandra Skubij

Następny artykułRozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018