Podsumowanie akcji BohaterOn – kartka dla Powstańca

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i działaniami podjętymi „Dla Niepodległej” w naszej szkole zorganizowano akcję BohaterOn – kartka dla Powstańca. Odbył się też konkurs na najciekawszą kartkę, w którym zwyciężyły: Wiktoria Kempczyńska z klasy IIIB, Oliwia Gęstwicka z klasy VIIIB i Julia Sistermann z klasy VIIID. BohaterON.Włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historyczno-patriotycznej, w której uczniowie „Jedynki” uczestniczyli po raz drugi.

W ubiegłorocznej edycji projektu 60 uczniów gimnazjum pod kierunkiem nauczycielki języka polskiego, Agnieszki Prass pisało, a potem wysłało kartki do Powstańców. Dwóch uczniów otrzymało nawet odpowiedzi od adresatów. W tym roku więcej uczniów i nauczycieli, a nawet rodziców zainteresowało się akcją, a koordynatorem została pani Prass. 

Akcja BohaterOn ma na celu zachowanie pamięci o Powstaniu, uhonorowanie jego bohaterów, nawiązanie z nimi kontaktu poprzez wysłanie kartki.

Zachęciłam uczniów oraz nauczycieli do udziału w kampanii BohaterOn, ponieważ to piękny projekt. Pozwala on edukować młodych Polaków i zachowywać pamięć o wydarzeniach tamtych dni dzięki relacjom  żyjących jeszcze Powstańców. Jest to projekt, który łączy pokolenia – mówi koordynatorka szkolnej akcji BohaterOn. 

Powstańcy poświęcili swoją młodość, zdrowie, przyjaźń, miłość, wolność, dlatego zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala młodym Polakom na wyrażenie tego w symboliczny sposób. Projekt uczy wychowania do wartości, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne – dodaje pani Prass.

Akcja polegała na napisaniu kilku słów dla Powstańca z wykorzystaniem pocztówki BohaterON. Uczniowie wypisując kartki dla Powstańców, dokonywali wyboru biogramów Powstańców ze strony internetowej akcji lub ze strony internetowej IPN-u. Niektórzy podawali swój adres zwrotny, licząc na kontakt korespondencyjny z Powstańcem. 

Uczniowie napisali 280 kartek z życzeniami, wyrazami szacunku i podziwu dla Powstańców. Oto fragmenty zwycięskich kartek:

„Podziwiam za trud i zaangażowanie włożone w walki o stolicę. Zasługują Państwo na naszą wdzięczność pamięć i szacunek wyrażone w tak symboliczny sposób.”

„Dziękuję za to, że walczyłeś dzielnie o to, abym mogła teraz żyć w wolnym kraju, uczyć się polskiego, rozwijać się bezpiecznie. Dziękuję za odwagę, wytrwałość i miłość do Ojczyzny.”

„Wiem, że nie wszyscy dziś zdają sobie sprawę jak wiele zrobiłeś, co przeżyłeś… Chcę ci podziękować za walkę. Nie mogę sobie wyobrazić ile okrucieństwa widziałeś w tamtym czasie. Chociaż tak skromnym gestem chcę ci powiedzieć: Dziękuję!”

Podsumowaniem akcji było wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Uczniowie utworzyli na dziedzińcu „Jedynki” znak kotwicy z literą P – symbolem Polski Walczącej, który podczas działań wojennych rysowano na ścianach budynków walczącej stolicy. 

Wszystkie kartki zostaną dostarczone do adresatów przez fundację Sensoria, która jest organizatorem akcji.

Poprzedni artykułDzień Zaduszny
Następny artykułKonkurs plastyczny ,,Polska-moja Ojczyzna”